Instrukcja obsługi AUDI A1
 Audi A1   Obsługa   Przekładnia automatyczna  Przekładnia S tronic®
Dotyczy samochodów: z przekładnią S tronic
Włączony zakres wskazywany jest na wyświetlaczu uniwersalnym przez zaznaczenie odpowiedniego znaku. Dodatkowo, na wyświetlaczu, przy położeniach dźwigni przełączania D i S wyświetlany jest aktualnie włączony bieg.
P – Blokada parkowania
W tym położeniu dźwigni przełączania zakresów koła napędowe są zablokowane mechanicznie. Blokadę parkowania można włączyć tylko po zatrzymaniu się samochodu OSTRZEŻENIE.
W celu włączenia zakresu P i przełączenia z tego położenia, nacisnąć przycisk blokujący (przycisk w uchwycie dźwigni) i jednocześnie nacisnąć pedał hamulca.
R – Wsteczny bieg
Wsteczny bieg można włączyć tylko po zatrzymaniu się samochodu i przy wolnych obrotach silnika OSTRZEŻENIE.
Aby włączyć położenie R, należy wcisnąć przycisk blokujący i jednocześnie nacisnąć pedał hamulca. Po ustawieniu dźwigni w położeniu R, przy włączonym zapłonie zapalają się światła do jazdy wstecz.
N – Położenie neutralne (bieg jałowy)
W tym położeniu dźwigni, przekładnia pracuje na jałowym biegu.
D – Położenie do jazdy do przodu
Przy tym położeniu dźwigni przełączania następuje automatyczne przełączanie zakresów jazdy w górę i w dół, w zależności od obciążenia silnika lub od prędkości jazdy.
W celu przełączenia zakresu D z położenia N, przy prędkościach jazdy mniejszych niż 5 km/h lub po zatrzymaniu się samochodu, należy nacisnąć pedał hamulca OSTRZEŻENIE.
S - Położenie sportowe
Położenie dźwigni przełączania S powinno być wybierane dla jazdy sportowej. Późniejsze włączanie wyższych biegów pozwala w pełni wykorzystać rezerwę mocy silnika.
W celu włączenia zakresu S z położenia N, przy prędkościach jazdy mniejszych niż 5 km/h lub po zatrzymaniu się samochodu, należy nacisnąć pedał hamulca OSTRZEŻENIE.
Obowiązuje dla silnika 1.4 TFSI z 136 kW: po przełączenia w położenie dźwigni przełączania S, zwiększają się automatycznie wolne obroty silnika. W ten sposób uzyskuje się energiczne ruszenie z miejsca.
OSTRZEŻENIE
  • Podczas jazdy nigdy nie przełączać dźwigni w położenie R lub P - niebezpieczeństwo wypadku!
  • Gdy silnik pracuje, we wszystkich położeniach dźwigni (oprócz P) należy trzymać naciśnięty pedał hamulca, ponieważ również na biegu jałowym przełożenie napędu nie zostaje całkowicie przerwane - samochód „toczy się“. Jeżeli w stojącym samochodzie włączony jest zakres jazdy, w żadnym przypadku nie wolno naciskać pedału przyspieszenia. Samochód może wówczas natychmiast ruszyć - czasami również wtedy, gdy ręczny hamulec jest zaciągnięty - niebezpieczeństwo wypadku!
  • Przed otwarciem pokrywy przedziału silnikowego i rozpoczęciem prac przy pracującym silniku ustawić dźwignię w położeniu P i zaciągnąć ręczny hamulec - niebezpieczeństwo wypadku! Koniecznie zapoznać się z ostrzeżeniami Link.
Informacja
  • Jeżeli podczas jazdy przypadkowo włączony zostanie zakres N, należy całkowicie obniżyć obroty silnika, a następnie włączyć zakres D lub S.
  • W razie przerwy w zasilaniu elektrycznym, dźwigni przełączania nie można poruszyć w położeniu P. W takim przypadku dźwignię przełączania można odblokować w trybie awaryjnym Link.

Wszystkie obrazy, loga i teksty są własnością Audi ©. Ta strona nie ma żadnego związku z firmą Volkswagen - Audi, ani żadna z jej spółek zależnych na świecie.Więcej informacji. Aby skontaktować się z autorem tej strony kliknij tutaj.