Instrukcja obsługi AUDI A1
 Audi A1   Informacje tekstowe   Inteligentna technika  Elektroniczny program stabilizujący (ESP)
ESP zwiększa bezpieczeństwo jazdy. Redukuje on niebezpieczeństwo zarzucenia i poprawia stabilizację toru jazdy. Dynamiczne sytuacje graniczne w czasie jazdy, jak np. nadsterowność i podsterowność samochodu, albo nadmierne obroty kół zostają zidentyfikowane przez ESP. Precyzyjne zadziałanie hamulców, albo redukcja momentu obrotowego silnika powodują ustabilizowanie samochodu. Kiedy regulacja ESP zadziała, miga lampka kontrolna w zestawie wskaźników.
W systemie ESP zintegrowane są: system przeciwblokujący (ABS), asystent hamowania, regulacja poślizgu napędu (ASR), elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego (EDS) i elektroczna blokada poprzeczna.
System przeciwblokujący (ABS)
Układ ABS zabezpiecza przed zablokowaniem kół podczas hamowania, aż do chwili zatrzymania się samochodu. W ten sposób samochodem można kierować również podczas pełnego hamowania. Naciskać pedał hamulca nie przerywając – nie pompować! Proces regulacji powoduje, że pulsowanie pedału hamulca jest wyraźne.
Asystent hamowania
Asystent hamowania może przyspieszyć proces hamowania i w ten sposób zredukować drogę hamowania. Zwiększa siłę hamowania, kiedy kierowca szybko naciśnie pedał hamulca w sytuacji awaryjnej. Jednocześnie pedał hamulca mosi pozostać wciśnięty tak długo, aż niebezpieczna sytuacja minie.
Regulacja poślizgu napędu (ASR)
Układ ASR zmniejsza siłę hamowania silnikiem przy powstawaniu nadmiernych obrotów kół i dopasowuje siłę do warunków nawierzchni drogi. W ten sposób ułatwia ruszanie, przyspieszanie i jazdę pod górę.
Elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego (EDS) i elektroniczna blokada poprzeczna
System EDS wyhamowuje nadmiernie obracające się koło i przenosi siłę napędową na inne koło. Ta funkcja jest dostępna przy prędkości jazdy około 100 km/h.
Aby hamulce tarczowe po zahamowaniu koła nie przegrzały się, przy silnym obciążeniu układ EDS wyłącza się automatycznie. Samochód pozostaje nadal gotowy do jazdy. Jeżeli tylko hamulce ostygną, układ EDS automatycznie włącza się.
Podczas pokonywania zakrętów działa elektroczna blokada poprzeczna. Koło przednie, po wewnętrznej stronie zakrętu zostaje indywidualnie wyhamowane. W ten sposób, w sytuacji napędu zminimalizowane zostaje przesunięcie kół przednich i zakręty mogą być pokonywane precyzyjnie i neutralnie. Na nawierzchni mokrej i zaśnieżonej, elektroniczna blokada poprzeczna nie włącza się.
OSTRZEŻENIE
  • Również układy ESP, ABS, ASR i EDS nie mogą pokonać granic określonych prawami fizyki. Należy o tym szczególnie pamiętać na śliskiej lub mokrej nawierzchni. Kiedy systemy wejdą w zakres regulacji, natychmiast dostosować prędkość jazdy do warunków nawierzchni i ruchu drogowego. Zwiększone bezpieczeństwo nie upoważnia do podejmowania ryzyka – zagrożenie wypadkiem!
  • Należy pamiętać, że ryzyko wypadku zwiększa się z powodu szybkiej jazdy, szczególnie na zakrętach i na śliskiej lub mokrej nawierzchni, jak również z powodu zbyt małych odstępów między samochodami. Wypadków nie można uniknąć nawet z systemami ESP, ABS, asystentem hamowania, elektroczną blokadą poprzeczną i ASR – niebezpieczeństwo wypadku!
  • Podczas przyspieszania na równomiernie śliskiej nawierzchni, np. na lodzie i śniegu, ostrożnie naciskać na pedał przyspieszenia. Koła napędzające, mimo zamontowanych systemów regulacyjnych mogą się obracać z nadmierną prędkością i w ten sposób wpływać na stabilność jazdy – niebezpieczeństwo wypadku!
Informacja
  • Układ ABS i ASR mogą działać bez zastrzeżeń tylko, kiedy wszystkie cztery koła mają takie samo ogumienie. Różne obwody toczenia opon mogą być przyczyną nieoczekiwanego zmniejszenia się mocy silnika.
  • W trakcie procesów regulacji opisanych systemów mogą wystąpić odgłosy ich działania.
  • Kiedy pojawi się lampka kontrolna lub , mogła również wystąpić niesprawność Link.

Wszystkie obrazy, loga i teksty są własnością Audi ©. Ta strona nie ma żadnego związku z firmą Volkswagen - Audi, ani żadna z jej spółek zależnych na świecie.Więcej informacji. Aby skontaktować się z autorem tej strony kliknij tutaj.