Instrukcja obsługi AUDI A4
 Audi A4   Obsługa   Oświetlenie i widoczność  Oświetlenie zewnętrzne
Wyłącznik świateł
Obrócić wyłącznik rys. 1 w odpowiednie położenie. Przy włączonych światłach świeci sie symbol .
0 - Światła wyłączone (w wersjach dla niektórych krajów, po włączeniu zapłonu włączają się dzienne światła jazdy*.)
AUTO* - Automatycznie sterowane światła jazdy zostają włączone/wyłączone zależnie od oświetlenia (np. po ściemnieniu się, podczas deszczu, w tunelu).
- Światła postojowe
- Światła mijania
Reflektor/tylne światło(a) przeciwmgłowe
Nacisnąć odpowiedni przycisk rys. 1:
- Reflektor przeciwmgłowy
- Tylne światło(a) przeciwmgłowe
Regulacja zasięgu świateł
Aby obciążony ładunkiem samochód nie oślepiał jadących z przeciwka, samochód został wyposażony w regulację zasięgu świateł.
W samochodzie z reflektorami ksenonowymi* zasięg świateł przestawia się automatycznie, również podczas hamowania i przyspieszania.
W samochodzie z reflektorami halogenowymi, zasięg świateł należy nastawiać pokrętłem rys. 2:
O - zajęte przednie siedzenia, bagażnik pusty
I - zajęte wszystkie siedzenia, bagażnik pusty
II - zajęte wszystkie siedzenia, bagażnik załadowany
III - zajęte siedzenie kierowcy, bagażnik załadowany
Adaptive light*
W zależności od prędkości jazdy i od stopnia skrętu kierownicą, światła adaptive light dopasowują się do przebiegu zakrętu. W ten sposób zakręt jest lepiej oświetlony. System pracuje w zakresie prędkości jazdy od około 10 km/h do 110 km/h.
Statyczne światła skręcania* (samochód z adaptive light) - światła skręcania wyłączają się przy określonym skręceniu kierownicą, albo przy włączonych kierunkowskazach włączają się do prędkości ok. 40 km/h. Boczne strefy obok samochodu są podczas skręcania lepiej oświetlane.
Światła adaptive light i automatyczne światła jazdy działają tylko w położeniu wyłącznika AUTO (automatyczne światła jazdy*).
OSTRZEŻENIE
  • Automatyczne światła jazdy* posiadają jedynie funkcje asystenta. Nic nie zwalnia kierowcy z obowiązku kontrolowania świateł samochodu i włączania ich odpowiednio do warunków oświetlenia i widoczności. Mgła może przykładowo nie zostać zidentyfikowana przez czujniki światła. Z tego względu, przy takich warunkach pogodowych, jak również podczas jazdy w ciemnościach należy zawsze włączać światła mijania .
  • Używając opisanych elementów oświetlenia należy przestrzegać obowiązujących przepisów.
Ostrożnie!
Aby nie oślepiać jadących z tyłu, tylne światła przeciwmgłowe należy włączać tylko zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Informacja
  • Czujnik świateł regulujący automatycznymi światłami jazdy* znajduje się w uchwycie lusterka wewnętrznego. Z tego względu, w tej strefie przedniej szyby nie wolno naklejać żadnych nalepek.
  • Niektóre funkcje oświetlenia wewnętrznego można nastawiać Link.
  • Kiedy przy włączonym oświetleniu zewnętrznym, wyłączony zostanie zapłon i otwarte zostaną drzwi, odezwie się brzęczyk.
  • W wersjach dla niektórych krajów, przy włączonych dziennych światłach jazdy, lampy tylnych świateł nie włączają się.
  • W chłodnych lub wilgotnych warunkach pogodowych, reflektory, kierunkowskazy i tylne światła, ze względu na różnice temperatur wewnątrz i na zewnątrz mogą zaparować. Po włączeniu świateł jazdy, w krótkim czasie zaparowanie to zanika w całości albo w znacznej mierze. Nie ma to wpływu na żywotność urządzeń oświetleniowych.

Wszystkie obrazy, loga i teksty są własnością Audi ©. Ta strona nie ma żadnego związku z firmą Volkswagen - Audi, ani żadna z jej spółek zależnych na świecie.Więcej informacji. Aby skontaktować się z autorem tej strony kliknij tutaj.