Instrukcja obsługi AUDI A4
 Audi A4   Wskazówki dotyczące jazdy  Inteligentna technika
Nowe okładziny hamulcowe
Nowe okładziny hamulcowe, w trakcie pierwszych 400 km nie posiadają jeszcze pełnej skuteczności hamowania, muszą się najpierw „doszlifować“. Nieco zmniejszoną siłę hamowania można wyrównać silniejszym naciskaniem pedału hamulca. W okresie docierania unikać wysokiego obciążenia hamulców.
Zużycie
Zużycie okładzin hamulcowych zależy w znacznej mierze od warunków eksploatacji i od sposobu jazdy. Szczególnie, jeżeli samochód często jeździ w ruchu miejskim/na krótkich odcinkach lub bardzo sportowo.
Odgłosy eksploatacji
Zależnie od prędkości jazdy, siły hamowania i warunków otoczenia (np. temperatura, wilgotność) może dochodzić do powstawania odgłosów podczas hamowania.
Wpływ wilgoci i soli na drogach
W pewnych sytuacjach, np. po wjechaniu w kałużę, w czasie ulewnych deszczy, po nocnym rozmrożeniu albo po umyciu samochodu, skuteczność hamulców może zostać ograniczona z powodu wilgoci, lub zimą - oblodzenia tarcz i okładzin hamulcowych. Hamulce muszą zostać najpierw „osuszone“.
Przy wyższych prędkościach jazdy i przy włączonych wycieraczkach szyby, okładziny hamulcowe zostają na krótko przyłożone do tarcz hamulcowych. Odbywa się to - niezauważalnie dla kierowcy - w regularnych odstępach czasu i wpływa na lepszą reakcję hamulców na mokrej nawierzchni.
Również podczas jazdy na nawierzchniach posypanych solą, skuteczne hamowanie zostaje opóźnione, jeżeli przez dłuższy czas hamulce nie były używane. Warstwa soli na tarczach i okładzinach hamulcowych musi zostać najpierw starta podczas hamowania.
Korozja
Korozję tarcz hamulcowych i zabrudzenie okładzin przyspieszają okresy długiego postoju samochodu, mały przebieg i rzadkie używanie hamulców.
Przy niezbyt częstym używaniu hamulców albo w razie wystąpienia korozji zaleca się oczyścić tarcze i okładziny hamulcowe, hamując mocno przy dużej prędkości jazdy OSTRZEŻENIE.
Usterki w układzie hamulcowym
Stwierdzenie, że ruch pedału hamulca nagle wydłużył się, może oznaczać, że jeden z dwóch obwodów układu hamulcowego jest niesprawny. Dojechać do najbliższego specjalistycznego serwisu i zlecić usunięcie awarii. W drodze do serwisu jechać z niewielką prędkością, licząc się z wydłużeniem drogi hamowania i koniecznością silniejszego naciskania pedału hamulca.
Zbyt niski poziom płynu hamulcowego
Zbyt niski poziom płynu hamulcowego może być przyczyną awarii hamulców. Poziom płynu hamulcowego jest kontrolowany elektronicznie.
Wspomaganie siły hamowania
Wspomaganie siły hamowania zwiększa nacisk, który kierowca wywołuje naciskając na pedał hamulca. Wspomaganie działa tylko przy pracującym silniku.
OSTRZEŻENIE
  • Hamowanie mające na celu oczyszczenie hamulców wykonywać tylko, gdy pozwalają na to warunki na drodze. Pozostali uczestnicy ruchu drogowego nie mogą być zagrożeni – niebezpieczeństwo wypadku!
  • Nie dopuścić do odjechania z miejsca samochodu, którego silnik jest wyłączony - niebezpieczeństwo wypadku!
Ostrożnie!
  • Nie wolno dopuścić do „szlifowania“ hamulców przez lekkie naciskanie pedału hamulca, jeżeli nie ma konieczności faktycznego hamowania. Prowadzi to do przegrzewania się hamulców, co powoduje wydłużenie się drogi hamowania i zwiększone ścieranie.
  • Przed jazdą na dłuższym odcinku o dużym pochyleniu należy zmniejszyć prędkość i wybrać niższy zakres przekładni automatycznej. Dzięki temu wykorzystuje się siłę hamowania silnika i odciąża hamulce. Jeżeli zajdzie konieczność hamowania, nie naciskać pedału, aż do zatrzymania się, hamować pulsacyjnie.
Informacja
  • Kiedy wspomaganie siły hamowania nie działa, pedał hamulca należy naciskać znacznie mocniej, niż zazwyczaj.
  • Przed dodatkowym zamontowaniem przedniego spoilera, pełnych kołpaków kół itp., upewnić się, czy dopływ powietrza do przednich kół nie zostanie ograniczony - w przeciwnym razie hamulce mogą się zbyt mocno rozgrzewać.

Wszystkie obrazy, loga i teksty są własnością Audi ©. Ta strona nie ma żadnego związku z firmą Volkswagen - Audi, ani żadna z jej spółek zależnych na świecie.Więcej informacji. Aby skontaktować się z autorem tej strony kliknij tutaj.