talimat kitabı AUDI A6 V. 2014
Audi A6  Sürücü desteği  Akıllı Teknoloji   Elektronik dengeleme programı (ES)
Elektronik denge programı sürüş güvenliğine katkıda bulunur. Savrulma riskini azaltır ve sürüş dengesini iyileştirir. Örneğin aracın aşırı kumandası veya düşük kumandası ya da çekiş tekerleklerinin patinaj yapması gibi sürüş dinamiği sınır durumları ESC tarafından algılanır. Hedefe yönelik fren müdahalesi veya motor torkunun düşürülmesi ile araç stabil hale getirilir. ESC müdahalesinde, gösterge tablosundaki kontrol lambası yanıp söner.
ESC içine aşağıdaki yapı parçaları entegredir:
Antiblokaj sistemi (ABS)
ABS, araç tam olarak durana kadar frenleme sırasında tekerleklerin bloke olmasını önler. Böylece aracın direksiyon hareketi tam frenlemede de mümkündür. Fren pedalına kesintisiz basın - pompalamayın! Ayar işlemi fren pedalının titreşimi ile fark edilir.
Fren asistanı
Fren asistanı durma yolunu kısaltır. Sürücü acil frenleme durumunda fren pedalına hızlı bastığında fren kuvvetini artırır. Bu arada bu riskli durum geçene kadar fren pedalına basılmalıdır. adaptive cruise control* bulunan araçlarda önde giden araca az bir mesafe algıladığında fren asistanı daha hassas tepki verir.
Çekiş-Kontrol-Sistemi (ASR)
ASR tekerlekler patinaj yaparken motorun çekiş kuvvetini azaltır ve kuvveti yolun koşullarına adapte eder. Böylece kalkış, hızlanma ve rampa çıkışları kolaylaşır.
Elektronik diferansiyel kilidi (EDS)
EDS patinaj yapan tekerlekleri frenler ve çekiş kuvvetini diğer çekiş tekerleğine veya tekerleklerine (dört tekerden çekişli*) aktarır. Bu fonksiyon yüksek hızda kullanılamaz.
Fren uygulanan tekerleğe ait fren diskinin aşırı ısınmaması için EDS, olağan dışı bir aşırı yüklenme söz konusu olduğunda, otomatik olarak kapanır. Araç işletime hazır olarak kalır. Fren soğuduğunda EDS otomatik olarak tekrar devreye girer.
Direksiyon önerisi
ESC, direksiyon torkunun değiştirilmesi üzerinden aracın dengesini destekler.
Dinamik direksiyonlu* araçlarda ESC sınır durumlarda ek olarak direksiyon açısı üzerinden stabil tutarak etkili olur.
Römork stabilizasyonu*
Römork sallanmaya eğilimli. Çeken araçta ESC üzerinden römorkun sallandığı tespit edilirse, çeken araç ESC tarafından otomatik olarak geciktirilir ve takım stabil hale getirilir Link.
Tekerlek seçmeli tork kumandası
Bir viraj geçişinde tekerlek seçmeli tork kumandası etkindir. Viraj içinde kalan ön tekerlek veya viraj içinde kalan tekerlekler ihtiyaca göre frenlenir. Bu şekilde virajlardan daha hassas şekilde geçilebilir.
Başka bir çarpışma fren asistanı
Ardıl çarpışma fren asistanı" bir kaza anında savrulma riskini ve diğer çarpışmaların riskini azaltılmasında yardımcı olabilir. Hava yastığı kumanda ünitesi belirli bir araç hızından sonra bir çarpışma algılarsa, araç ESC tarafından frenlenir.
Şu durumlarda araç otomatik olarak frenlenmez:
  • sürücü gaz pedalına basıyorsa, veya
  • fren pedalına basarak uygulanan fren baskısı, sistem tarafından uygulanan fren baskısından daha fazlaysa, veya
  • ESC, fren sistemi veya merkezi elektrik sistemi arızalıysa.
DİKKAT!
  • ESC ve buna ait entegre sistemler de fiziksel sınırları aşamazlar. Bu husus özellikle kaygan ve ıslak zemin için geçerlidir. Sistem devreye girerse, hızınızı derhal yol ve trafik şartlarına göre ayarlamalısınız. Üst düzeyde sunulmuş olan güvenlik seviyesi, emniyet riski almanızı gerektirecek bir koşul olamaz – Kaza tehlikesi!
  • Hızlı yapılan sürüşlerde, özellikle virajlarda ve kaygan veya ıslak zeminde, ayrıca öndeki araçla olan takip mesafesinin kısa olması durumunda, kaza riskinin artacağını dikkate alın. Kazalar, ESC ve buna ait entegre sistemler tarafından da önlenemezler – Kaza tehlikesi!
  • Buzlanmış veya kar tutmuş kaygan zeminde hızlanırken dikkatlice gaz verin. Çekiş tekerlekleri, takılı ayar sistemine rağmen patinaj yapabilir ve böylelikle sürüş dengesini olumsuz yönde etkileyebilir – Kaza tehlikesi!
Not
  • ABS ve ASR'nin kusursuz olarak çalışabilmesi için tekerleklerin tümü aynı tür lastiklere sahip olmalıdır. Lastiklerin farklı dönüş çapları motor performansında istenmeyen bir düşüşe neden olabilir.
  • Tanımlanan sistemlerin ayar işlemlerinde işletim sesleri ortaya çıkabilir.

Tüm resimler, logolar ve metinler Audi ©'in malıdır. Bu web sitesinin, Volkswagen - Audi şirketiyle veya dünyanın yan kuruluşlarından hiçbiriyle bağlantısı yoktur Daha fazla bilgi. Daha fazla bilgi. Bu sitenin yazarıyla iletişim kurmak için buraya tıklayın.