talimat kitabı AUDI A6 V. 2014
Audi A6  Sürücü desteği  Akıllı Teknoloji
Fabrika tarafından araç diğerleri yanında motor ve şanzıman kumandasını üstlenen elektronik kontrol üniteleri ile donatılmıştır. Ayrıca kontrol üniteleri egzoz sistemi ve hava yastığı fonksiyonlarını denetler.
Elektronik kontrol üniteleri bunun için sürüş sırasında sürekli olarak sürüşe yönelik verileri değerlendirir. Ortaya çıkan hasarlarda veya nominal değerden sapmalarda sadece bu veriler kaydedilir. Arızalar prensip olarak gösterge tablosundaki kontrol lambaları ile gösterilir.
Kontrol ünitelerine kaydedilen veriler ancak özel cihazlarla okunabilir ve değerlendirilebilir.
İlgili verilerin kaydedilmesi ile Volkswagen Servis, meydana gelmiş arızaları teşhis edebilir ve bunları ortadan kaldırabilir. Kayıtlı verilerde diğerleri yanında aşağıdaki veriler söz konusudur:
  • Motor ve şanzımana yönelik veriler
  • Hız
  • Sürüş yönü
  • Fren gücü
  • Kemer sorgulama
Takılan kontrol üniteleri tarafından kesinlikle araç içindeki konuşmalar kaydedilmez.
Acil çağrı fonksiyonuna sahip araçlarda mobil telefon veya başka bir cihaz üzerinden aracın bulunduğu yer aktarılabilir. Kontrol ünitelerinin bir hava yastığı tetiklemesini kaydettiği kazalarda sistem, otomatik olarak bir sinyal yollayabilir. Bunlar hizmet operatörüne bağlıdır. Genelde sinyal yollanabilmesi için bölgenin yeterli mobil şebeke kapsamında olması yeterlidir.
Kaza veri kaydedici (Event Data Recorder)
Araç bir kaza veri hafızasına sahip değildir
Bir kaza veri hafızasında araç bilgileri geçici olarak kaydedilir. Böylece bir kaza durumunda kazanın gerçekleşmesine dair ayrıntılı bilgi edinilir. Hava yastığı sistemine sahip araçlarda örn. çarpma hızı, kemer kilidi durumu, oturma konumları ve tetiklenme zamanı gibi kazaya yönelik bilgiler kaydedilir. Veri kapsamı ilgili üreticiye bağlıdır.
Kaza veri hafızasının montajı sadece kullanıcının onayı ile gerçekleşir ve bazı ülkelerde yasal olarak düzenlenmiştir.
Kontrol ünitelerinin programını değiştirme
Esas itibariyle parçaları kumanda etmek için tüm veriler kontrol ünitelerine kayıtlıdır. Konforlu yanıp sönme, tek kapı açılması ve ekran göstergeleri gibi bazı konfor fonksiyonları özel atölye cihazları ile değiştirilebilir. Konfor fonksiyonunun programı değiştirilmişse bu araç kitabındaki ilgili veriler ve tanımlar ile değiştirilen fonksiyonlarla uyuşmaz. Bu tip program değişikliklerini servis programında atölye kayıtları" altında onaylatmanızı tavsiye ederiz.
Olası program değiştirme bilgilerini Audi Yetkili Servisinden alabilirsiniz.
Durum hafızası
Sürücü tarafı ayak bölmesinde durum hafızasını okumak için teşhis bağlantı fişi mevcuttur. Durum hafızasında fonksiyon ve elektronik kontrol ünitesi durumu hakkında veriler kaydedilir. Durum hafızasını yetkili serviste okutun ve sildirin.
DİKKAT!
Teşhis bağlantı fişi özel amaçlarla kullanılmamalıdır. Hatalı kullanım fonksiyon arızasına neden olabilir - Kaza tehlikesi!

Tüm resimler, logolar ve metinler Audi ©'in malıdır. Bu web sitesinin, Volkswagen - Audi şirketiyle veya dünyanın yan kuruluşlarından hiçbiriyle bağlantısı yoktur Daha fazla bilgi. Daha fazla bilgi. Bu sitenin yazarıyla iletişim kurmak için buraya tıklayın.