talimat kitabı AUDI A6 V. 2014
Audi A6  Bakım ve koruma  Kontrol edin ve doldurun  Yakıt
Doğru benzin türü depo kapağının iç tarafında yazılıdır.
Araç bir katalitik konvertörle donatıldığı için sadece kurşunsuz benzin kullanılmalıdır. Benzin EN 228 veya DIN 51626-1 normuna uygun ve kükürtsüz olmalıdır. %10'luk maksimum ethanol payına sahip (E10) yakıt alabilirsiniz. Benzin çeşitleri kendi aralarında Oktan sayısı (ROZ) ile ayırt edilir.
Aşağıdaki başlıklar depo kapağındaki ilgili etikete uygundur:
Kurşunsuz benzin RON/ROZ 95 Super veya min. RON/ROZ 91 Normal
95 OKTAN süper benzin kullanımı önerilir. Mevcut olmaması halinde: Çok az performans düşüren 91 OKTAN normal benzin kullanılır.
Kurşunsuz benzin min. RON/ROZ 95 Super
En az 95 OKTAN süper benzin kullanılır.
Süper benzin mevcut değilse, acil durumda 91 OKTAN normal benzin de kullanılabilir. Ancak bu durumda orta düzey devirde ve düşük motor yükünde sürülür. Mümkün olan en kısa sürede süper benzin alın.
Kurşunsuz benzin RON/ROZ 98 Super Plus veya min. RON/ROZ 95 Super
98 OKTAN süper benzin Plus kullanımı önerilir. Mevcut değilse: Çok az performans düşüren 95 OKTAN süper benzin.
Süper benzin mevcut değilse, acil durumda 91 OKTAN normal benzin de kullanılabilir. Ancak bu durumda orta düzey devirde ve düşük motor yükünde sürülür. Mümkün olan en kısa sürede süper benzin alın.
Dikkat!
  • Depoya yüksek ethanol oranına sahip ethanol yakıt örneğin E50, E85 doldurulmamalıdır. Yakıt sistemi zarar görür.
  • Bir depo kurşunlu veya diğer metalik katkılı yakıtların kullanımı bile katalizatörün etkisinde bir kötüleşmeye yol açar.
  • Sadece Audi tarafından onaylanmış benzin katkılarının (Additive) kullanılmasına izin verilir. Belirtilen oktan Boostern veya vuruntu iyileştirici katkılar motor ve katalitik konvertörde ciddi zararlara yol açan metalik katkılar içerebilir. Bunun gibi katkılar kullanılmamalıdır.
  • Metal içerdiği belirtilmiş olan yakıtların yakıt pompasında kullanılmasına izin verilmez. LRP yakıtlar (lead replacement petrol) da, yüksek yoğunlukta metalik katkılar içermektedir. Motor hasarları tehlikesi!
  • Oktan sayısı çok düşük benzin kullanılması, yüksek devir veya aşırı motor yüklemesi nedeni ile motorda hasarlara yol açabilir.
Not
  • Araç motor için gerekenden daha yüksek oktan sayısına sahip benzinle doldurulabilir.
  • Kükürtsüz yakıt bulunmayan ülkelerde, depoya kükürt oranı çok düşük yakıt da doldurulabilir.

Tüm resimler, logolar ve metinler Audi ©'in malıdır. Bu web sitesinin, Volkswagen - Audi şirketiyle veya dünyanın yan kuruluşlarından hiçbiriyle bağlantısı yoktur Daha fazla bilgi. Daha fazla bilgi. Bu sitenin yazarıyla iletişim kurmak için buraya tıklayın.