Brugsanvisning Audi A3 2017 version
Audi A3 Start og kørsel Åbning og luknin... Centrallås
Fig. 19 Nøgle med fjernbetjening eller komfortnøgle*: placering af knapper
Fig. 19 Nøgle med fjernbetjening eller komfortnøgle*: placering af knapper
Tryk på knappen -1- Fig.19 for at låse bilen op.
Tryk på knappen -2- en gang for at låse bilen.
Tryk et kort øjeblik på knappen -3- for at låse bagklappen op.
Tryk på knappen -3- i mindst 1 sek. for at åbne* bagklappen.
Hvis en af dørene eller bagklappen ikke bliver åbnet, inden der er gået 45 sek. efter oplåsningen, bliver bilen automatisk låst igen. Denne funktion forhindrer, at bilen ved en fejltagelse er låst op i en længere periode. Dette gælder ikke, hvis du trykker på knappen -3- i min. 1 sek.
I infotainment kan du indstille, om det er hele bilen eller kun førerdøren, der låses op, når du låser bilen op link.
PAS PÅ
  • Læs og følg alle advarslerne .
  • (Gælder for: biler med tyverialarm:)  Når bilen er låst udefra, og safelock* er aktiveret, må der ikke være personer – især ikke børn – i bilen, da dørene og ruderne ikke kan åbnes indefra link. I nødstilfælde er det vanskeligere at komme ind i bilen og hjælpe personerne, hvis dørene er låst – livsfare!
Anvisning
  • Brug kun nøglen med fjernbetjening, når du kan se bilen.
  • (Gælder for: automatisk gearkasse: ) Bilen kan kun låses i gearvælgerposition P.

Alle billeder, logoer og tekster tilhører Audi ©. Dette websted har intet forhold til Volkswagen - Audi-selskabet eller nogen af ​​dets datterselskaber i verden. Mere information. Kontakt forfatteren af ​​dette websted Klik her.