Käyttöohje Vuoden 2017 Audi A4 -versio
Audi A4 Apua ongelmatila... Apua ongelmatila... Käynnistysapu
Käynnistyskaapelit täytyy irrottaa oikeassa järjestyksessä!
Kuva 319Moottoritila: liitännät käynnistyskaapeleille ja akkulaturille
Kuva 319Moottoritila: liitännät käynnistyskaapeleille ja akkulaturille
Kuva 320Käynnistys toisen auton akun avulla: -A- – virtaa antava, -B- – tyhjentynyt
Kuva 320Käynnistys toisen auton akun avulla: -A- – virtaa antava, -B- – tyhjentynyt
Käynnistysapuliitännät sijaitsevat moottoritilassa.
Ota huomioon auton akkua koskevat ohjeet: linkki.
Plusnapojen yhdistäminen pluskaapelilla (punainen)
Käännä plusnavan punainen suojus ylös Kuva 319.
Kiinnitä pluskaapelin (punainen) toinen pää käynnistettävän auton -B- käynnistysapupulttiin -1- Kuva 320 (punaisen suojuksen alla oleva pultti = ”plus”).
Kiinnitä pluskaapelin (punainen) toinen pää virtaa antavan akun -A- plusnapaan -2-.
Miinusnapojen yhdistäminen miinuskaapelilla (musta)
Kiinnitä miinuskaapelin (musta) toinen pää virtaa antavan akun -A- miinusnapaan -3-.
Kiinnitä miinuskaapelin (musta) toinen pää käynnistettävän auton -B- käynnistysapupulttiin -4- (kuusiokantainen pultti = ”miinus”).
Moottorin käynnistys
Käynnistä avustavan auton moottori -A- ja jätä se käyntiin.
Käynnistä sitten avustettavan auton moottori -B-.
Ellei moottori käynnisty: Keskeytä käynnistäminen 10 sekunnin jälkeen ja yritä uudelleen noin puolen minuutin kuluttua.
Irrota kaapelit moottoreiden käydessä tarkalleen päinvastaisessa järjestyksessä, kuin edellä on kuvattu.
Käännä plusnavan punainen suojus kiinni.
HUOMIO
  • Napapihtien eristämättömät osat eivät saa osua toisiinsa. Akun plusnapaan kytketty kaapeli ei saa myöskään osua auton sähköä johtaviin osiin – vaarana oikosulku!
  • Akkukennojen korkkien täytyy olla tiukasti kiinni.
  • Akkujen lähellä ei saa olla avotulta, palavia savukkeita tms. – räjähdysvaara!
  • Jos annat käynnistysvirtaa toiselle autolle, aseta käynnistyskaapelit siten, että avustettavan auton moottoritilassa olevat liikkuvat osat eivät pääse osumaan niihin.
VAROITUS
Huomaa, että edellä kuvattu käynnistyskaapelien yhdistäminen koskee tilannetta, jossa tämän auton akku on tyhjentynyt. Mikäli annat käynnistysvirtaa toiselle autolle, miinuskaapelia (–) ei pidä kiinnittää tyhjentyneen akun miinusnapaan vaan moottorilohkon yhteydessä olevaan olevaan suureen metalliosaan tai suoraan moottorilohkoon. Ellei avustettavan auton akkua ole tuuletettu ulospäin, kipinöinti aiheuttaa räjähdysvaaran!
Huomautus
  • Auton akku on tuuletettu ulospäin; siten sen kaasut ohjautuvat pois autosta.
  • Varmista, että käynnistyskaapelien napapihdeillä on riittävä metallinen kosketus akunnapoihin.

Kaikki kuvat, logot ja tekstit ovat Audi ©: n omaisuutta. Tällä verkkosivustolla ei ole suhdetta Volkswagen - Audi - yhtiöön tai mihinkään sen tytäryhtiöihin maailmassa. more information. Ota yhteyttä tämän verkkosivuston kirjoittajaan Napsauta tätä.