|
Ob trčenju nastajajo ogromne sile, ki se morajo sprostiti.
Razlaga fizikalnega načela čelnega trčenja je preprosta:
Ko se vozilo začne premikati, pri vozilu in potnikih nastane t. i. kinetična energija sl. 266►. Odvisna je od hitrosti vožnje ter mase vozila in potnikov. Pri večji hitrosti in masi se v primeru nezgode sprosti več energije.
Odločilni dejavnik je hitrost vozila. Če se hitrost podvoji, npr. s 25 km/h na 50 km/h, je kinetična energija štirikrat večja! Ker v našem primeru potnika v vozilu nista pripeta z varnostnimi pasovi, se bo ob trčenju vsa kinetična energija sprostila le s trčenjem v zid sl. 267►. Posledica so hude, celo smrtno nevarne poškodbe.
Tudi če vozite s hitrostjo od 30 km/h do 50 km/h, ob trčenju na telo delujejo sile, ki zlahka presežejo 10.000 N. To ustreza masi ene tone (1.000 kg). Sile, ki delujejo na vaše telo, se pri višji hitrosti še stopnjujejo. To pomeni, da je pri podvojeni hitrosti sila štirikrat večja!
Potniki, ki niso pripeti z varnostnimi pasovi, torej niso „povezani“ z vozilom. Ob čelnem trčenju se bodo gibali naprej z enako hitrostjo, s kakršno se je vozilo premikalo pred trčenjem!